Wigilijny Dzień z majorem Hubalem

Pomimo śniegu i śliskich dróg na miejsce ostatniej Wigilii Majora i jego Oddziału, po raz szósty przybyło wielu miłośników historii. Wigilia organizowana przez Zespół Szkół Zawodowych im. mjr H. Dobrzańskiego „Hubala” w Radomiu oraz Nadleśnictwo Opoczno  w tym roku zgromadziła co najmniej kilkaset osób.

Dzieciaki ze szkoły z Chlewisk, Radomia i Lipin, Harcerze, Leśnicy oraz ułani z Radomia i Poświętnego zapełnili polankę przed pamiątkowym obeliskiem. W tym roku wartę pełnili ułani z Radomia: Piotr Jakubowski i Adrian Natora, natomiast konno zawitali niezmiennie Tomasz Łumiński i Jerzy Gapys. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Tadeusza Krepsa - prezesa Stowarzyszenia Rodzin Westerplatczyków i prezesa Stowarzyszenia Ułanów OWWP im. mjr. Hubala, który bacznie przyglądał się z oddali, jak również Komendanta Gminnego OSP Poświętne Jerzego Łumińskiego. W imieniu Krystyny Sobierajskiej – Dobrzańskiej, córki majora w Wigilii uczestniczył Andrzej Dyszyński.

Padło kilka słów powitania, pułkownik Zach raz jeszcze przypomniał historię z 24 grudnia 1939 roku. Tańczące płatki śniegu otuliły polankę na Bielawach a szum sosen przygnał atmosferę kolęd i zapach jodły. Podobnie jak 73 lata temu było łamanie się opłatkiem. Wigilia na Bielawach była wyjątkowa szczególnie dla kandydata na członka Stowarzyszenia - Dariusza Pojawy. Musiał się nieźle nagimnastykować, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na członkach zarządu. Po wspólnym śpiewaniu kolęd złożono kwiaty na Szańcu Hubala w Anielinie.

Wieczorem, na zaproszenie Szwadronu Radomskiego wzięliśmy udział w Wigilii zorganizowanej w Zespole Szkół Zawodowych im. mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”. Samo zaproszenie było dla nas zaskoczeniem i dopiero na Wigilii zdaliśmy sobie sprawę, jak wspaniałą rodzinę ułańską  tworzymy. Wszyscy mili i serdeczni dla siebie stworzyliśmy prawdziwie domową atmosferę.

była tez kolęda :)